Se afișează postările cu eticheta dobrogea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dobrogea. Afișați toate postările

luni, 9 august 2010

burlesc


intr-un sat din Dobrogea, sat amarit, pierdut in fierbinteala verii, iata o aparitie burleasca : o fetita cu o stralucitoare peruca blonda, mergind mindra pe ulita prafuita

miercuri, 9 iunie 2010

Enisala


pe o culme ce strajuieste lacul Razelm se afla cetatea genoveza Enisala, un loc incarcat de istorie si frumusete salbatica dobrogeana

marți, 8 iunie 2010

lipovean


l-am intilnit in drumul dintre Enisala si Jurilovca . Era cu bicicleta si pedala usor...l-am oprit cam brusc si i-am cerut sa-mi pozeze...s-a executat fara un cuvint dupa care s-a urcat pe bicicleta si a plecat la fel de senin...este o alta lume acolo !

duminică, 2 august 2009

o zi pierduta ?

in planul zilei de azi era un drum la biserica germana din zona Colilia, in miezul Dobrogei...drum lung, caldura mare dar nerabdarea de a vedea aceasta biserica ruinata dar plina de farmec ( despre care se spunea ca desi n-are acoperis, nu ploua niciodata inauntru) dadea bice fotografului ( si calatorului)
si dupa strabaterea colbului dobrogei incinse la maxim, drumuri mai mult sau mai putin proaste, categoric neeuropene, drumuri judetene peticite, poteci de pamint am ajuns acolo unde trebuia sa fie biserica...
sub soarele de august, la minastirea de maici Colilia era slujba duminicala...m-am indreptat plin de speranta spre o maica si am intrebat : biserica ruinata, cea germana e pe aici ?
Da, e cea din fata noastra ! si iata cum dintr-o ruina pitoreasca, sarmanta, promitatoare artistic si romantic se ridicase o biserica reconstruita, o adevarata cazemata, un kitsch...
o adevarata dezamagire pentru mine...asa de urita ca n-am consumat imagini cu ea ( desi ar fi trebuit pentru comparatie) si in compensatie postez un link pentru cine ar vrea s-o vada cum era inainte de renovare-http://www.crestinortodox.ro/biserici-si-manastiri-din-romania/67846-manastirea-colilia .
O fi bine, o fi rau?...depinde pe cine intrebi...au cistigat crestinii ortodocsi din zona , au pierdut cei care iubesc imaginea frumoasa